Baierimaa – palju rohkem kui vaid õlu

Juuni keskpaigas leidsin end taas Tallinna lennujaamast. Sel korral viis Nordica teraslind mind Münchenisse. Sihiks ei olnud mul, aga teps mitte Müncheni linn vaid Baierimaa erinevad paigad. Juba koolis, saksa keele tunnis istudes, mõtlesin ikka ja jälle, et ma ei ole küll Baierimaal käinud, aga oi, kuidas ma sinna minna tahaks.
Küsi ja Sulle antakse! 🙂 

Hull kuningas ja tema meistriteosed

Üks põhjus, miks ma alati Baierimaale minna olen tahtnud, on Neuschwantseini loss. Tead ju küll seda pikkade tornidega, kõrgel mäenukil asuvat lossi, mis ka Walt Disney inspiratsiooniallikaks oli? Vot jah, see sama. Sel reisil sain ma käia nii selle lossi ümber kui ka sees. Pean küll ausalt tunnistama, et lossis sees saime olla vist ainult 20 minutit, sest just nii kaua kestis ekskursioon.

Nimelt ei jõudnud kuningas Ludwig II selle ehitamisega väga kaugele ning suurem osa lossist jäi peale tema surma pooleli. Valmis said idamaiste sugemetega trooniruum (troon ise ei saanud kunagi valmis), kuninga magamistuba, muusikasaal (koos 6000 küünlajalaga), koobas (sest, miks mitte?!), teenijate ruumid ja veel mõned toad. Muide, kuningas ise jõudis lossis ööbida vaid 11 ööd.

Lossi ehitas kuningas endale pelgupaigaks ning ta ei lubanud sinna kellelgi oma jalga tõsta. Kunstniku hingega kuningal oli niivõrd raske välismaailmaga hakkama saada, et Neuschwansteinist pidi saama tema turvatsoon ja paradiis. Tuleb mainida, et kuningas Ludwig II oli väga suur Richard Wagneri austaja ja just tema teostest inspireerituna lõi ta ka Neuschwansteini lossi. Mida küll kuningas täna teeks, kui ta teaks, et vaid 6 nädalat peale tema surma avati loss muuseumina?!

Ka kuninga surma ümber tiirleb tänini uduloor. Kuninga ja tema psühholoogi surnukehad leiti lähedalasuva järve kaldalt 13. juunil aastal 1886. Esimesel silmapilgul tundus, et mõlemad olid uppunud, aga mida aeg edasi, seda vähem seda usutakse. Nimelt oli kuningas Ludwig II pikka kasvu, heas vormis ja väga hea ujumisoskusega. Tema psühholoog oli jah pigem ümmargusem, aga samuti mitte ujumisvõimetu. Seepärast peetaksegi esialgset uppumissurma otsust väga kahtlaseks. Muide, kuninga surma puudutavad dokumendid on tänini salastatud…

Küla nagu teater

Baierimaal ringi kolades juhtusime ka sellisesse linnakesse nagu Oberammergau. Esialgu tundub see nagu iga teine asula, aga…

Oberammergau - Svea MaailmakaartNimelt mängitakse Oberammergaus alates 1634. aastast peale teost nimega Passion Play, mis räägib Kristuse sünnist, surmast ja taassünnist. Iseenesest ei ole selles ju midagi erilist – kuniks Sa saad teada, et selles näidendis osaleb põhimõtteliselt terve linn (paartuhat inimest) ning osaleda saavad AINULT Oberammergaus sündinud. Sündmuse teeb veelgi erilisemaks, et seda mängitakse ainult iga 10 aasta tagant ehk aastatel, mis lõpevad numbriga 0.

Kuidas selline traditsioon alguse sai? Nimelt palvetasid külaelanikud aastal 1633, et kui Jumal päästab neid muhkkatkust, siis lubavad nad, et hakkavad iga 10 aasta tagant Passion Play näidendit etendama. Ime läbi langeski muhkkatku surevate külaelanike arv sama aasta märtsikuu 20st vaid ühele, sama aasta juulis. Ja seda lubadust on peetud siiani. Ainukesed aastad, mil etendusi ei toimunud, olid need, kui käisid Maailmasõjad.

Loodus nagu saksa seebikas

Ausalt, kõik need kirgede ja draamade tormid, mis keskpäeval telekast tulevad – need ei valeta! Minu vanaema ahhetab ja ohhetab nendes nähtava looduse peale ja nüüd võin ma talle käsi südamel vanduda, et see ongi päriselt ka nii ilus.

Bussiga mööda Autobahni vurades ja aknast välja vaadates leidsin end mõttelt, et siin Baierimaal oleks justkui mõni meister voolimas käinud. Väike vaoke ehk oruke siia, üks sinka-vonka sigri-migri ehk mäeke siia. Maastik seal on mitmekülgne ja peidab iga künka ja nurga taga järgmist hingematvat vaadet. Oh mein Gott, nagu öeldakse!

Tegernsee – rikka mehe Pühajärv

Nagu mainisin, siis ei olnud minu sihtpunktiks München vaid sellest hoopis 2-tunnise autosõidu kaugusel asuv Tegernsee järv. Omal käel Baierimaad avastama minnes see Sulle arvatavasti ette ei jääks, aga võiks.

Tegernsee on üks piklik mägedest ümbritsetud järv, mille äärde on koondunud justkui vendade Grimmide muinasjuttudest kopeeritud linnakesed. Varajasel hommikutunnil võib kuulda, kuidas ümber järve asuvates külakestes kirikukellad äratust helistavad. Ja õhtune päikeseloojang on pilt otse postkaardilt.

Ei saa öelda, et sealt turiste ei leiaks, aga peab ütlema, et rohkem leiab sealt sakslasi endid. Just Müncheni elanikud on suuresti need, kes end nädalavahetuseks linnaelust välja lülitavad ning koos pere ja sõpradega Tegernsee järve äärde tulevad.

Nii järve äärest kui ka pealt leiab laialdaselt tegevust, alustades jalgrattasõidust kuni purjetamiseni.

Miljonivaatega hotell Das Tegernsee

Minu koduks neil päevil oli Das Tegernsee hotell, mis on üks igavesti mõnus ja armas hotell. Suureks plussiks on see, et paljudest tubadest ja ka hotelli restoranist avanevad miljonit väärt vaated, mille eest siiski nii palju maksma ei pea.

Natukene meenutas see hotell mulle Pärnus asuvat Hedon spaad. Võib-olla oli see seepärast, et koridoris kõlas sarnane meelas muusika või see, et sisekujundusest võis leida nupukesi ja nurgakesi, millega paiga ajaloole kummardus tehti.

Vorstid, juustud ja muidugi õlle

Köögi poole pealt ei ole saksa köök meile just väga võõras. Liha, kartulit, juustu, kapsast ja muidugi ka õlut saab seal lademetes. Sarnaselt meile tehakse lihast igasugu erinevaid saaduseid, alates sültidest lõpetades vorstidega.

Saksa köök - Svea MaailmakaartPalju kuulsam kui kohalik lihatoodang, on aga kohalik õlu. Sakslased ise on oma õllekultuuri ja -sortide üle ülimalt uhked ja vaatavad Sind võib-olla isegi veidi viltu, kui Sa kohe aru ei saa, et selle vorsti juurde EI SOBI Weissbier. Nende jaoks tundub õlu olevat agu prantslaste jaoks vein.

Ja sellega tahan ma taaskord öelda, et dieedimõtted võib Baierimaale minnes rahulikult koju jätta.

Tahad ka seda saada?

Siis mine broneeri endale Nordica otselend Münchenisse nüüd ja kohe! Lihtne ju!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s